Skip to Content

Rüyada Mezar Açmak

Mezar ve mezarlar ile ilgili rüyalar, en karanlık korkularımızı yansıtabilir. Maneviyata göre öbür dünyada olacak olanlar, çoğunlukla bilinmeyendir. Bu, ölümle ilgili düşüncelerimizi ve hislerimizi tasvir eder. Ailenin tutum ve gelenek mirasından kaynaklanıyor olabilir. Bazen ama sıklıkla böyle bir rüya ölülerle temastan geçmek demektir. Yaşamla ilgili melankoli duygularına veya diğer insanlar ile ilgili farklı duygulara da işaret edebilir; hatta bu, “ölü ve gömülü” olduğunu düşündüğümüz bir ilişki dahi olabilir.

Rüyada Mezara Gömülmek

Seçtiğiniz iş alanız ya da özeliniz olsun, geleceğiniz hakkında şüpheleriniz ya da korkularınız varsa, mezarlıklar hakkında rüyalar yaşıyor olabilirsiniz. Mezara gömülme rüyası, kişinin kendisi ya da sevdiklerinin ölümü korkusunu, başkalarını ölü görmek isteyen bilinçsiz arzuyu ya da en azından hayatından çekilmesini isteyebilir. Fakat aynı zamanda kendinizi toplumdan soyutlanmış-gömülmüş olarak hissettiğinizde veya yaşamsal olaylara şartlı iken sıklıkla bu drama kullanılır.

Rüyada Kendini Mezarını Açmak

Hafızanıza, duygu, arzu ya da yeteneklerinizi bastırmak veya geçmişinizi gömmek istemiş olabilirsiniz. Rüyanız, geçmişin, şu anda ölü olan veya ölmesine izin verilen şeylerin bırakılmasını işaret eder. Bu sıklıkla, geride bir şey bırakmamıza olan arzumuzu, artık bizim için herhangi bir anlamı olmayan bir şeyi ya da bir şeyden uzak durmamıza olan istekleri ifade eder.

Rüyada Mezar Toprağı Taşımak

Rüyalarda mezar, bir dönüşüm mekânıdır. Bilinç, fizikselliğin tükenişinden, kâr güdüsünün serüveninden veya kimlik sorunlarından bir rüya senaryosu canlandırılabilir. Rüyada bir mezar kazıp toprağını taşımak; olumlu anlamda, yeni bir hayata açılan kapıdır. Geleneksel bazı kültürlerde, (yeryüzüne bir tohum ekmek gibi) ölümün yeni bir hayat sürmesine neden olduğuna inanılır.