Rüyada Kıyameh Suresi Görmek

Rüyasında Kıyameh sure-i şerifesini okudu­ğunu veya dinlediğini gören kimse, iyilik sahibi, iyiliksever bir kişi olur ve olacağına işaretle yorumlanır. Bu rüyayı gö­ren kişi, cömerttir, fakirleri, yoksulları görüp gözetir. Onla­rı hayrına yedirip içirir, giydirip kuşandırır. Hiç yemin et­mez. Doğruya da, yalana da yemin etme alışkanlığı yoktur.

İbn-i Sirin’in yorumu:

Rüyasında Sure-i Kıyameh’i okudu­ğunu veya okunduğunu gören kimse, ömrünün sonunda şehit olarak veya şehit sevabına kavuşmuş olarak vefat eder veya edeceğine işarettir.

Gafer-i Sadık (r.a.)’ın yorumu:

Bu mübarek sureyi gören rüya sahibi kişi, çok cömert olup fakir kimseleri ve yok­sulları görüp gözeterek onları doyurur, yedirip içirir şek­linde yorumlanır demiştir.

İmam-ı Nablusi’nin yorumu:

Rüyasında Kıyameh suresini okuduğunu veya dinlediğini gören kimse, doğru sözlü olup hiçbir zaman yemin etmez. Doğru söze de, yalan söze de yemin etmez. Zaten yalan nedir de bilmez. Yani yalan söylemez, hep doğru söz sözler şeklinde yorumlamıştır.

Rüyada Kıyâmeh Sûresi’ni veya ondan bir parçayı okuduğunu görmek; iyilik ve hayır sahibi olmaya, fakir ve fukaraya bol yemek yedirmeye, gerek doğru ve gerekseyalanyere yemin etmekten kaçınmaya işârettir.

Kyâmeh Sûresi’nin tamamını veya bir kısmını rüyada okuyan kimse, şehid olarak vefat eder.

Bir yanıt yazın