Rüyada Katip Görmek

Rüyada görülen katip, hilekar ve düzenbaz bir adama işaretle yorumlanır denilmiştir. Rüyasında bir katibi gören kişi, bir kimsenin hile ve dalaveresine uğrayıp aldatılacağına işarettir demişlerdir.

Katip olan bir kimse rüyada yazısının çirkin olduğunu görse, tevbe eder. Halka hile yapmaktan vazgeçen bir kişi kendisinin katip olduğunu görse, o kişinin birisinin yaptığı bir işinden dolayı yakında itham edilmesine, bundan dolayı zahmete düşmesine ve ondan bir fayda görmemesine yorumlanır.

Katip pabuç dikici gibi sanatkar bir kimsedir. Katibin kalemi, o sanatkarın iğnesi gibidir. Katibin mürekkebi, o sanatkarın diktiği iplik ve ibrişimi gibidir.

Katip kan alıcı bir kimsedir. Katibin kalemi kan alıcının neşteri, mürekkebi de alıcının akıttığı kandır. Katip elbiseleri tamir eden bir kimsedir.

Bazen katip ziraatçılıkla uğraşan bir kimseye işarettir.

Nesir yazı katiplerini görmek, izzete, yüceliğe, ihtiyaçlarını görmeye, ilme, anlayışa, güzel konuşmaya, rızka, menfaata, işarettir.

Rüyasında halkın işlerinin görüldüğü bir dairede katiplik yaptığını gören kimse, onların (halkın) malım hile yaparak alır veya alacağına işarettir şeklinde yorumlanmıştır.

Rüyasında hükümete veya büyük bir şahsa katip olduğu­nu gören kişi, başka şahıslardan menfaat görür veya göre­ceğine işarettir demişlerdir. Bu rüya, başkalarından men­faat beklediğine işaretle de yorumlanmıştır.

Katip olan bir kişinin rüyasında kendisinin câhil olduğunu görmesi, o kişinin hilesi veya aklı ya da dininin zaafa uğrayacağına yahut fakir olacağına işaret eder.

Cahil bir kişinin rüyada katip olduğunu görmesi, o kişinin tedbirli biri olduğuna veya kendisine hile yapmak isteyen bir kimsenin hilesini yenmeye muvaffak olmaya işaret eder.

Rüyada kâtipleri görmek veya onların şekil ve sıfatlarına girmek, kadir ve şanının yüce ve halinin iyi olmasına işarettir.

Bazen de rüyada kâtip görmek, ziraatçılıkla uğraşan kişilere işaret eder.

Rüyada kendisini devlet dairelerinin birinde kâtip olmuş görmek, menfaate, rızka ve bir yerden gelecek mala işaret eder.

Mesleği kâtiplik olan bir kimsenin rüyada yazısının çirkin olduğunu görmesi, tövbeye işaret eder.

Sır kâtiplerini görmek ise, gelen haberlere, fazlalığa ve noksanlığa, ısrara ve gizli sırlara vakıf ve muttali olmaya işarettir.

Rüyada nesir yazı kâtiplerini görmek, izzete, yüceliğe, şan ve şerefe, ihtiyaçlarını görmeye, anlayışa, güzel konuşmaya, rızka, menfaate, hanımlara, evlada, anne babaya ve hizmetçilere mâlik olmaya işaret eder.

Rüyada Kirâmen Kâtibin meleklerini görmek, eğer rüya sahibi takva ehli ve muttaki bir kimse ise, müjdeye ve onun dünya ve âhiret işlerinin kolaylığına ve kendisinin cennet ehlinden olmasına işaret eder. Eğer rüyayı gören kişi muttaki değilse, bütün kötülüklerden sakınması gerektiğine işaret eder.

 

 

Bir yanıt yazın