Skip to Content

Rüyada İlmihal Görmek

İslam dininin temel ilke ve kurallarını öğreten kitap olan “ilmihal” inanç ve ibadetle ilgili öğrenme kılavuzudur. Rüyada ilmihal görmek; kişinin dindarlığını ya da yanında yaşayan, kendi komutlarıyla hareket eden ve bilgisini başkalarıyla paylaşan bir dini bilim adamını işaret edebilir. Bir rüyadaki ilmihal, hükümdarlar, bir baba, bir anne, bir öğretmen veya din adamı gibi, bir kişinin itaat etmesi emredilen bir kişiyi temsil edebilir. Gerçek bir inanç için uyarı almak anlamına gelebilir.

Rüyada İlmihal Taşımak

Rüyada kutsal bir kitabın kopyasını taşımak, güç elde etmek ve bilgi edinmek demektir. Bir rüyadaki Kur’an yorumları veya derlemeleri, kişinin eylemlerini ve düşüncelerini doğru yola yönlendirmesini işaret eder. Dini bilginlerin veya bilim kitaplarının bir rüyadaki eserlerini okumak, bilgi edinmek ve bundan faydalanmak ve de inançlarını sağlamlaştırması anlamına gelir.

Rüyada İlmihal Okumak

Eğer hasta bir kişi rüyasında ilmihal okuduğunu görür ise hastalığından kurtulacağına yorulur. Ayrıca rüya gören kişi bir düşman ile karşı karşıya kalırsa, zafer kazanacak demektir. Eğer biri yenilikleri izleyerek kendini görür ve uykusunda rüyasını gördüğü Yüce Allah’ın rızası anlamına geldiğini kabul ederse, günahlarından tövbe edip Allah’a yöneleceği anlamına gelir.

Bir ilmihali, kutsal kitabı rüyada görmek, bir mucizeye tanıklık alameti olabilir. Ya da bir haber işitme, mutlu haberi alma veya uzun ömür vaat edebilir. Ayrıca, rüya görenin bir miras alabileceği, kazanç sahibi olacağına yorulur.