Rüyada Gıybet Etmek

Bir kimseyi rüyada gıybet etmek, iyi şeylerin olmayacağı anlamındadır. Çünkü gıybetin iyiliği yok etmesi, bir odunun ateşi yakması gibidir. Bir insanı rüyada gıybet ettiğini gören kişi eğer bir de o kişi fakir ise, fakirlik rüyayı gören kişiye döner. Her ne olursa olsun rüyasında gıybet ettiğini gören kişi, gıybet ettiği kişinin özelliklerini alır. Gıybet edilende ne varsa gıybet edene döner.

Rüyada bir kimse hakkında gıy­bet etmek, iyiliklerin iptal edilmesine, bütün güzelliklerin yok edilmesine işaret eder. Çünkü gıybet denen şey, kötü bir amel, çok fena bir iştir. Gıybetin iyilikleri iptal edip yok etmesi, ateşin odunu yakıp yok etmesi gibidir. Bu demek­tir ki, bütün iyiliklerin ve güzel işlerin duman olup gitme­si anlamındadır.

Rüyada görülen gıybet (dedikodu) ettiğini görmenin yoru­mu, tabiri rüyayı gören kişiye aittir. Bu nedenle bir kimse­nin rüyada başka bir şahsın bir şeyden ötürü gıybetini (de­dikodusunu) ettiğini görmesi, kendisinin (yani rüyayı göre­nin) o dedikodu ettiği şeye düşeceğine ve herkese rezil olacağına işaret eder şeklinde yorumlanır.

Gıybetin zararı tabirde rüya sahibine aittir. Bu yüzden bir kimse diğer bir kimseyi bir şeyden dolayı gıybet etse, gıybet eden kimse o şeye müptelâ olur.

Bir kimse rüyada bir insanı gıybet ettiğini görse ve o kimsenin yaptığı gıybet fakirlikle ilgili ise, o fakirlik gıybet eden kimseye döner.

Eğer yaptığı gıybet rezalet ile ilgiliyse, o rezalet de yine o kimseye yönelir.

Bir cevap yazın