Rüyada Allah’ı Görmek

Rüyada Allah’ı görmek konusunda yapılan yorumlar farklılık göstermektedir ancak Kur’an-ı Kerîm’deki “O’nun benzeri hiçbir şey yoktur.” (Şûra Sûresi, âyet; 11) ayetini hatırlatmak gerekir. Bu ayetten hareketle, rüyada Allah’ı (c.c) görmenin insanoğlu için mümkün olan bir şey olmadığı ifade edilir. Haliyle rüyanın da hükümsüz bir rüya olduğu söylenmektedir. Hatta bunun şeytanın aldatması olduğunu söyleyen âlimler vardır. Ancak belirttiğimiz gibi yine de bu rüyayı yorumlayan âlimler de mevcuttur.
Bazı âlimlere göre bu rüya kişinin ahretine dair bir müjde demektir. Mağduriyetler yaşamış biri için bu rüya kurtuluşa işaretken, yoldan sapmış bir kimse için doğru yola girmeye işarettir. Allah’ı gören kişi, O’nu tarif edecek kadar net görüyorsa bu rüya sahibinin Allah’ın adını anarak aldatan, yalan söyleyen biri olduğuna delalettir.
Rüyasında Allah ile arasında bir engel ya da perde olan kişi için yanlış yollara saparak Allah ile bağını koparacak bir hayat yaşayacağına işarettir. Allah’ın kendisine şefkat gösterdiğini görmek, O’nun merhametine nail olmaya işarettir. Rüyasında Allah’a sığınan kişi kötülüklerden arınmaya meyletmiştir. Yanlış davranışları terk edip, Allah’ın rızasını kazanacak işlere yönelecektir.

Rüyada Allah İle Konuşmak

Rüyasında Allah’ın kendisiyle konuştuğunu gören kişinin sahip olduğu makamın artacağı, yetkisinin fazlalaşacağı rivayet edilir. Rüyasında Allah’ı gören fakat O’nun kendisiyle konuşmadığını gören kişinin ecelinin geldiği söylenir.
Bütün bu yorumlara rağmen ağırlık kazanan yorum rüyada Allah’ı görmenin mümkün olmadığı ve bu rüyanın aldatıcı rüyalardan sayıldığıdır. Hiç kimseye benzemeyen, eşi benzeri olmayan Yüce Yaratıcıyı rüyada görmek şeytanın insanı kandırması olarak yorumlanır.

Bu yazı A kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Bir cevap yazın