Skip to Content

Rüya Nedir

Bazı zamanlar bizi oldukça büyük etki altına alan bazı zaman ise asla hatırlamadığımız yaşadığımız olayların, hayallerimizin ve bilinçaltımızdaki düşüncelerin harmanlanması ile ortaya çıkan bir durumdur rüya.

Uyku halindeyken aslında oldukça fazla rüya görüyoruz. Fakat bu rüyalar içerisinde bizi en çok üzen, sevindiren, güldüren ya da ağlatan yani bizi en çok etkileyen rüyaları hatırlayabiliyoruz.

Neden Rüya Görüyoruz?

Rüya görmek gün içerisinde yaşadığımız olayların ya da uzun vadede yaşadığımız olayların, duygu yoğunluğu yaşadığımız olayların, bilinçaltımızdaki düşüncelerin, hayallerimizin birleşimi ile ortaya çıkması ile gerçekleşir.

Gün içerisinde bile bolca kafanızı yorduğunuz olaylar, hayaller ve düşünceleriniz uyku anında daha rahat bir şekilde kendisini gösterir. Bir gün içerisinde 4 ile 7 arasında rüya görülebilir. Bu görülen rüyalar içerisinde bizi en çok etkileyen rüya ya da rüyaları hatırlarız. Hatırladığımız rüyaların bazılarını da hepsini değil sadece en etkileyici kısımlarını hatırlayabiliriz.

Rüyalar Sezgisel mi?

Bazı rüyaların içerikleri sezgisel olabilir. Örnek vermek gerekir ise bazı olaylar karşısında ben bunu daha önce yaşamıştım, ben bu anı bir yerden hatırlıyorum gibi durumlar ile karşı karşıya kaldıysanız muhtemelen sezgisel rüyalar görmüşsünüz demektir. Rüyanızda gördüğünüzü hatırlamazsınız ama olay karşısında daha öncesinde böyle bir olayı aynı şekilde yaşadığınızı düşünürsünüz.

Olumsuz Rüyalar Karşısında Ne Yapılmalı?

Rüyalarınız her zaman sezgisel olmayabilir. Bazı olumsuz rüyalar da görebilirsiniz. Bu olumsuz rüyaları kötü bir şey yaşayacağınızı düşünerek kendinizi olumsuz düşüncelere sevk etmemelisiniz. Tamamen bilinçaltınızdaki bastırdığınız duyguların dışavurumu olabilir.