Skip to Content

Ramazan Bayramı Kaç Gün Tatil Olacak?

Ramazan ayının ve Ramazan bayramının yaklaşması ile beraber çalışan insanların ve öğrencilerin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de “Ramazan Bayramı Kaç Gün Tatil Olacak?” sorusu oluyor. Özellikle son yıllarda yaptığımız uzun süreli tatiller insanların yaz aylarında güzel tatil planları yapmasına da olanak tanıyor.

Ramazan Ayı tüm müslüman aleminin oruç ibadetini yerine getirdiği kutsal olarak kabul edilen bir ay. Ramazan ayı her sene başka bir döneme denk geldiği için ne zaman başlayacağı konusunda bazı tereddütler yaşanması da normal oluyor. Müslümanların 30 gün boyunca oruç tuttukları Ramazan ayının hemen ardından üç gün süren Ramazan Bayramı geliyor. Önceleri Ramazan Bayramları insanların bir araya geldiği, küslerin barıştığı ve herkesin bir arada olduğu neşeli bayramlar olarak kutlanırken çağın değişmesi ile beraber artık insanlar bu tip özel bayramlarda fırsat yaratıp da tatile gitmenin yollarını arıyorlar. Özellikle işlerinden dolayı tatil yapma fırsatı olamayanlar için bu dönemler tam olarak biçilmiş kaftan oluyor. Aslında Ramazan Bayramı sabit bir şekilde 3 gün olarak kutlanıyor. Ancak bazı durumlarda devlet görevlileri Ramazan Bayramı’nın haftanın tam ortasına gelmesinden dolayı uzatılması kararı alabiliyorlar. Bu durumda tüm Türkiye 9 gün boyunca Ramazan tatili yapma imkanına sahip oluyor. İşte tüm bu nedenlerden dolayı bu sene de herkes Ramazan Bayramı’nın ne kadar olacağını merak içinde bekliyor. Ancak henüz bu konuda resmi olarak bir açıklama gelmesi mümkün değil. Çünkü bu tip kararlar Ramazan Bayramı’na çok az bir zaman kala belli oluyor. Fakat yine de Ramazan Bayramı’nın ne zamana denk geldiğini göz önünde bulundurarak bu konuda bir fikir yürütebiliriz. Çünkü pek çok insan bu karara göre önceden otel rezervasyonu yaptırıp çeşitli indirimlerden faydalanmak istiyor.

Ramazan Bayramı Bu Sene Maalesef 9 Gün Olmayacak

Ramazan Bayramı’nda normalden daha fazla tatil yapmaya alıştığımız için bu sene ne olacağını da heyecan içerisinde bekliyoruz. Özellikle memurlar tatil planlarını yapmadan önce bu kararını dikkatle göz önünde bulunduruyorlar. Ancak erken bir tatil planı yapmak için resmi kararı beklemek mümkün değil. Çünkü resmi karar genellikle tatile çok az bir zaman kala belli oluyor. Ancak bizler ramazan bayramına takvimden bakarak tatilin ne kadar olabileceğini kendimiz hesaplayabiliriz.

Açıkçası bu Ramazan Bayramı için çok uzun soluklu plansız bir erken rezervasyon yaptırmanızı önermeyiz. Çünkü Ramazan Bayramı’nın arefe günü Cumartesi gününe denk gelen 24 Haziran 2017 olacak. Fakat bunun yanı sıra Ramazan Bayramı normal haliyle 25 Haziran 2017, 26 Haziran 2017 ve 27 Haziran 2017 tarihlerini kapsıyor. Bu günler de Pazar, Pazartesi ve Salı günleri. Yani Ramazan Bayramı bu sene direkt olarak hafta sonuna geleceği için büyük bir ihtimalle uzatılma şansı ya da hafta sonu ile birleştirilme şansı olmayacak. Yani erken tatil rezervasyonunuzu yaptırmadan önce bu sene Ramazan Bayramı’nın 3 gün olacağını düşünerek işlemlerinizi yapabilirsiniz.