Skip to Content

İslamiyet ve Rüyalar

Rüya gün içerisinde ya da uzun vadede yaşadığımız olayların bağlantılı bir şekilde beynimizde kurgulanması ve uyku halindeyken hayal şeklinde görülmesi olayıdır. İslamiyet’e göre de oldukça önem verilmesi gereken olaylardan birisidir. İlahi ve haberci bir niteliği olduğu inanılan rüyaların doğru şekilde tabir edilmesi oldukça önemlidir.

İslamiyet’e Göre Rüya Çeşitleri

Kur’an-ı Kerim’de birçok ayette rüyalardan ve rüyaların ilimlerinden bolca bahsedilmektedir. Bu doğrultuda İslamiyet’te rüyaların oldukça önemli bir yere sahip olduğunu anlıyoruz.

Rüyalar Kaç Çeşide Ayrılıyor?

Fakat insanların hayatlarını rüyalarına göre yönlendirmeleri İslam’a göre yanlış.

İslamiyet’e göre rüyalar 3’ e ayrılır.

  • Salih Rüyalar: İlahi rüya olarak da adlandırılan bu rüyalar Salih rüyalar haberci rüyalar olarak tabir edilir.
  • Bilinçaltı Rüya: Günlük olarak yaşadıklarınız ya da uzun vadede kafanızda var olan ve yaşadığınız olayların kafanızda kurgulanması ile oluşan basit rüyalardır.
  • Şeytani Rüya: Vesvese veren olayların yaşanması sebebiyle üzüntü, korku, telaş veren rüyalardır.

İslamiyete Göre Şeytani Rüyalar

İslamiyet’e göre Şeytani rüyalar başka kimseler ile paylaşılmaması gereken rüyalardır. Rüyalarda görülen olayların doğrultusunda hayatınızı yönlendirmeniz İslamiyet’e göre oldukça yanlıştır. Rüyalarınız güzel ve sizi mutlu edecek tabirlere sahipse amelinizi temiz tutmanız yeterlidir. Şeytani rüyalar gördüğünüz zaman ise bu rüyadan Allah’a sığınmanız en doğrusudur. Rüya tabiri Kur’an-ı Kerim’de ve hadislerde örnekli bir şekilde anlatıldığı için rüya tabiri yapmanın herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır.