Skip to Content

Rüyada Sayı Saymak

Rüyada sayı saymak; zihnin bazı hesap işleri ile meşgul olduğunu gösterir. Rüyada sayılan sayının azlığına çokluğun, miktarına, ileri veya geriye doğru sayıldığına göre farklı anlamlara gelebilecek rüyadır. Örneğin ileri doğru saymak; kazanılacak para veya mal ile ilişkilendirilir, rüyada geriye doğru saymak da bir borcun ödenecek olduğuna, kimi durumda da sarf edilecek servete yorumlanır.

Rüyada sayı saymak; İslami rüya literatüründe sayılan sayı ile yorumlanır. Rüyada görülen 1 sayısı Allah’ın birliğine, tevhide, tek olan şeylere, 2 sayısı anne babaya, üç sayısı dürüstlüğe, dört sayısı kararlılığa, kabul edilen duaya, beş sayısı namaza ve itibara işaret eder. Yedi veya sekize kadar saydığını görmek; sıkıntı, dokuza kadar saydığını görmek; zor bir iş, ona kadar saydığını görmek; eksik bırakılmış bir amel olarak tabir edilir.

Rüyada İnci ile Sayı Saymak

Kur’an surelerini okumaya, inançlı ve temiz ahlaklı olup dinin kuralları dışına çıkamaya işaret sayılır. Rüyada kıymetli taşlar ile sayı saymak da ilim irfan maliki olmaya yorumlanır.

Rüyada Çok Sayı Saymak

Bir rivayete göre rüyada bine kadar saydığını görmek; güç, kuvvet ve üstünlüğe işarettir. İki bine kadar saymak; uğursuzluk, üç bine kadar saymak; güçlenmek, dört bine kadar saymak; zafer, beş bine kadar saymak ise kötülüklere üstün gelmektir. Rüyada altı bin; muradına ermek, yedi bin; orta halli geçim, sekiz bin; düzenli hayat, dokuz bin; hayırlı işler, on bin; kurtuluştur. Yirmi bin, otuz bin, kırk bin; üstün gelme ve muzaffer olmaya elli bin; cefa ve durgunluk anlamlarına gelir.