Rüyada Çeşme Görmek

Rüyada çeşme görmek, çeşitli şekillerde yorumlanır. Bazı yorumculara göre, rüyada çeşme görmek, din ile tabir olunur demişlerdir. Bazılarına göre ise, rüyada çeşme gör­mek, mutluluğa işaret olarak tabir olunur denmiştir.

Meşhur (ünlü) rüya tabircilerinin yorumlarına şöyle bir göz atabilmek için aşağıda satırlarımıza alıp sıralamayı uygun gördüm.

Cafer-i Sadık (r.a.)’ın yorumu:

Rüyada çeşme görmek, dört cihetle tabir olunur.

 1. Helal kazanca işaretle,
 2. Uzun ömre işaretle,
 3. Mal ve menfaat elde etmeye,
 4. Geniş bir geçime sahip olma.

Yine Cafer-i Sadık (r.a.)’ın yorumuna göre, çeşmede eksik­lik ve noksanlık görmek iyiye yorumlanmaz.

Bir kimse rüyasında çeşme suyunun kendisine doğru fış­kırarak aktığını ya da çeşmeyi açınca suyun üzerine fışkır­dığını görse, rüya sahibine devlet ve ikbalin teveccüh ede­ceğine, yaşamına bolluk ve bereket geleceğine işaret eder.

Bir kimse, rüyasında çeşmeden akan sularla üstünün ba­şının her tarafının ıslanarak su gibi olduğunu görse, bu rüya, onun hayırsever biri olduğuna ve bu hayırlarıyla Cenab-ı Allah’ın (c.c.) rızasını kazandığına veya kazanacağı­na işarettir şeklinde yorumlanır.

 • Rüyasında bir çeşmeden avuçlarıyla, ellerinin içine su doldurarak su içtiğini görmek, dünya ve ahirette hayır üzere olduğuna işaret eder şeklinde tabir olunur.

Cabir-il Mağribi’nin yorumu:

 • Bir kimse rüyasında harap olmuş, yıkılmaya ve çökmeye yüz tutmuş bir çeşme görse, bu onun geçim darlığına ve kedere düşeceğine işaret eder.
 • Rüyasında yeşil bir çeşme gören kişi, hayırlara ve nimetlere kavuşacağına işaretle tabir olunur.
 • Bir kimsenin rüyasında beyaz bir çeşme görmesi, nimetlere mazhar olacağına ve helalinden kazanç sahibi bir kişi ola­cağına işarettir şeklinde yorumlanır.

İbn-i Sirin’in yorumu:

 • Rüyada çeşme görmek, dine işaret­le tabir olunur. Bir kimse, rüyasında sahibini bilmediği güzel ve görkemli bir çeşme görse, bu onun itibar sahibi ve saygın bir kişi olacağına işarettir. Aynı zamanda ömrünün uzun olacağına, rızkının bol ve geçiminin geniş olduğuna ve huzurlu bir hayat süreceğini gösterir şeklinde tabir olunmuştur.

Danyel (a.s.)’ın yorumu:

 • Bir kimsenin rüyasında gördüğü çeşme ne derece büyük olursa, rüyanın tabir ve yorumu da o nispette hayır ve güzele işaret eder denmiştir. Bu rü­ya, uzun ömürlü olmaya ve güzel bir maişet, geçime işa­retle tabir olunur.
 • Rüyasında bir yerden bir kaç çeşme aktığını görmek, yani birkaç çeşmenin birden akmakta olduğunu görmek, mal sahibi olmaya, zenginliğe işarettir şeklinde tabir olunur.
 • Rüyada temiz ve berrak sulu bir çeşme görmek, bir beklemediğiniz çok sevinçli bir haber alacağınıza yorumlanır. Çeşmeden su almak, iyi sayılmaz, hastalıktır. Çeşmeden yıkan­mak bir kederden, hastalıktan kurtulmaya işarettir. Çeşmeden su içmek, başkalarının kârına ortak olmaya işarettir.

Rüyada çeşme görmek, kısmet ile tabir edilir.

Bazen rüyada çeşme görmek, ele geçecek helal mala işâret eder.

Bazen rüyada çeşme görmek, bir işe gir­meye işâret eder.

Rüyada bir çeşmeden berrak ve billûr sula­rın aktığını görmek, ömrün o nispette güzel ve temiz geçeceğine; bolluk ve refaha işâret eder.

Rüyada bir çeşmede abdest aldığını gör­mek, hayır ve berekete işâret eder.

Rüyada insanların ve hakanların su ihtiyaç­larını gidermek için kurulan çeşmeler (sebiller) görmek, insanlara faydalı olan zengin kimseye, süreklilik arz eden mala, insanların ilim ve irfa­nından istifade ettiği kimseye işâret eder.

Rüyada çeşmeden süt, bal vb. aktığını görmek, ilme, temiz rızka ve din ve dünya güzelliğine işâret eder.

Kişinin kendi yararlandığı çeşme görmesi, kendisi için güzel hayata; herkesinyararlandığı çeşme görmesi, umum insanlar için güzel hayata işâret eder.

Rüyada suyu bol, kendi mecrasında akıp duran çeşme görmek, o yöre insanları için hayır ve nîmete işâret eder.

Rüyada suyu güzel, manzarası da cezbedici olan çeşme görmek, iyi geçime ve uzun ömre işâret eder.

Anlamını merak ettiğiniz rüyalarınızı aşağıdaki listeden kolaylıkla bulabilirsiniz.

Merak ettiğin bir rüyan mı var?

Hemen sor, cevaplayalım!

Yorumlar (2)

Ramazan demirhan

Royamda akmayan çeşme gördüm

Mitat

Rüyamda 1 aslan 1 kurt var bunlar normal aslan ve kurt değil tırnaktan yaratılmış gibilerdi ve türlerine göre daha uzunlardı aslan bana iri bir sesle dur dedi kaçmaya başladım aslan sinirlendi kaçma diye bağırdı kükredi kurtta beni kovalamaya başladı ben çok hızlı bir şekilde koşuyorum en sonunda desenli ve güzel bir taşın üzerine çıkıyorum kaçıcak yerim kalmıyor bir musluk var musluğu açtım önce biraz su içtim sonra elime su alarak kurdun üzerine attım. Kurt bana yaşına göre çok iyisin ihtiyar dedi yorulmuştum nefes nefeseydim.