Regaip Kandili Ne Zaman?

Mübarek üç ayların giderek yaklaştığı şu günler, Regaip kandili ve bu üç ay içinde yer alan diğer kutsal gecelerin ne zaman kutlanacağı sorularının da sorulmaya başlandığı günler.

Regaip Kandili 30 Mart 2017 gecesi tüm İslam aleminde kutlanacak. Böylece tüm Müslümanlar tarafından kutsal kabul edilen üç aylar başlamış olacak.

Mübarek üç ayların (Recep, Şaban,Ramazan) ilki, Hz. Muhammed’in (s.a.v) Mekke’den Medine’ye hicretini (göç) esas alan ay takvimine göre, Recep ayıdır. Regaip Kandili de Recep ayının ilk cuma gecesi kutlanır ve bu gece yüce Allah’ın kullarından rahmetini esirgemeyeceğine, bol bol vereceğine ve bu gece yapılan ibadetlerin Allah tarafından çok daha fazla kabul göreceğine inanılır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v); “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.” dediği rivayet edilir.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.s), tüm İslam alemi tarafından rahmet ve arınma gecesi olarak kabul edilen bu gecede, annesi Hz. Amine’nin rahmine düşmüş olduğuna inanılır.

Üç aylar, Müslümanların kutsal kabul ettiği, hicri kameri aylardan recep, şaban ve ramazan aylarıdır. Recep ayında, regaip ve mi’raç; şaban ayında berat; ramazan ayında ise kadir geceleri olmak üzere dört mübarek gece vardır. Hz. Muhammed (s.a.s.), bu aylarda daha çok ibadet eder ve:  “Allahım! Recep ve şabanı hakkımızda mübarek kıl, bizi ramazana kavuştur.” (Ahmet b. Hanbel, Müsned, I, 259) diye dua ederdi.

Ülkemizde üç aylar ve kandil geceleri tarih boyunca özel bir öneme sahip olmuştur. Hala devam eden bu hassasiyetimizle; ramazan ayına yaklaştığımızın da bir habercisi olan recep ayıyla birlikte, dünyevi hırslardan, ihtiraslardan silkelenmeye başlar, sahip olmadıklarımız için hayıflanmaktan sahip olduklarımız için şükretmeye yöneliriz. Kandil gecelerinde tüm camiler kandillerle aydınlatılır, mevlitler okunur, dualar edilir, namazlar kılınır. Adeta bir bayram coşkusu hissettiğimiz bu günlerde, aile büyüklerimizi arayıp hayır dualarını almak, ölmüşlerimizi hatırlayıp mezarlarını ziyaret etmek de en değerli manevi alışkanlıklarımızdandır hala.

Bir cevap yazın