Ramazan Ne Zaman?

Son günlerde herkes ilk orucun ne zaman tutulacağını ve Ramazan Bayramı’nın ne zaman olacağını merak ediyor. Ramazan’ın yaklaşması ile beraber insanlar arasında bu sorularda da önemli bir artış oluyor. Aynı zamanda tabii bir de Ramazan Bayramı tatilinin kaç gün olacağı ve hangi günleri kapsayacağı da önemli bir konu.

11 ayın sultanı olarak gördüğümüz Ramazan aslında 3 aylara girdiğimizde başlıyor. Hicri takvime göre Ramazan ayı 9. ay olarak biliniyor. Hicri kameri aylardan olan ve üç aylar olarak adlandırdığımız Recep ayı, Şaban ayı ve Ramazan ayı tüm müslüman alemi için özel bir öneme sahip. Bu üç ayın içerisinde aynı zamanda Regaip Kandili, Kadir Gecesi, Miraç Kandili ve Berat Kandili de bulunuyor.

İnsanlar üç ayların ve Ramazan’ın başlangıcını merak ederken en sağlıklı bilgi de Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden geliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hazırlamış olduğu 2017 yılına ait dini günler takvimine göre üç aylar diye tabir ettiğimiz zaman dilimi 29 Mart 2017 Çarşamba günü başlıyor. Bunun yanı sıra bu sene Ramazan ayı da 27 Mayıs 2017 Cumartesi günü başlıyor. Bir diğer deyişle ülkemizdeki tüm müslümanlar 2017 yılında ilk oruçlarını 27 Mayıs 2017 Cumartesi günü tutmaya başlayacaklar. Bunun yanı sıra Ramazan Bayramının 1. günü ise 25 Haziran 2017 Pazar günü oluyor. Ramazan Bayramı bilindiği üzere 3 gün sürüyor. Bayramın 2. günü 26 Haziran 2017 Pazartesi gününe denk gelirken Ramazan Bayramının 3. günü de 27 Haziran 2017 Salı gününe geliyor.

Ramazan ayının müslümanlar için bu kadar değerli olmasının sebebi Kur’an-ı Kerim’in indirildiği ay olmasından kaynaklanıyor. Hatta Ramazan ayı Kur’an’da da bin aydan çok daha hayırlı olarak bildiriliyor ve Kadir Gecesi de bu Ramazan ayının içinde yer alıyor. İşte tüm müslümanlar için farz olan oruç ibaredeti bu mübarek ay içerisinde yapılıyor. Tüm bu nedenlerden dolayı Ramazan ayı müslüman alemi için en kutsal ay olarak kabul ediliyor ve o nedenle de on bir ayın sultanı olarak nitelendiriliyor. Kadir Gecesi ise Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı gece. Kur’an-ı Kerim’de geçen Ramazan ayı ile alakalı ayetlerden bir tanesinde orucun bizlerden öncekilere olduğu gibi bizlere de farz olduğu ve bu sayede günahlardan sakınacağımız açık bir dil ile ifade ediliyor.

2017 Yılı Ramazan Bayramı Ne Zaman?

2017 yılında Ramazan ayı 27 Mayıs 2017 Cumartesi günü başlayacak ve oruç tutabilir durumda olan ve oruç tutması farz olan tüm müslümanlar bu ayda oruç ibadetlerini yerine getirmeye başlayacaklar. Herkes Ramazan ayı içerisinde 30 gün boyunca hiç ara vermeden oruç tutacak. Ancak Ramazan ayı 24 Haziran 2017 Cumartesi günü son bulacak. Ramazan ayının bitmesi ile beraber 25 Haziran 2017 Pazar günü Ramazan bayramının ilk günü olacak ve bayram kutlanmaya başlayacak. Ramazan Bayramı, Kurban Bayramının aksine 3 gün sürüyor. Ramazan Bayramı 27 Haziran 2017 Salı günü gecesi ise son bulacak.

Bir yanıt yazın