Kontrol Edilebilen Rüyalar

Kontrol edilebilen rüyalar oldukça ilgi çeken ve oldukça farklı bir konudur. Uyku hali ile uyanıklılık hali arasında kalma olarak da tabir edilen bu durumun bilimsel adı Lucid Dreaming yani Lusid rüyadır. Lusid rüyaya göre kişi aslında uykuda olduğunu ve rüya gördüğünün farkındadır bu sebeple rüyasına istediği şekilde yön verebilir.

Lusid Rüya (Lucid Dreaming) Nedir?

Lusid rüya kişinin uykuda iken aslında uykuda olduğunun ve gördüklerinin rüya olduğunu fark etmesi halidir. Bu sebeple rüyasını istediği şekilde yönlendirip kontrol altına alabilir. Kontrol edilebilir rüya olarak adlandırılan Lusid rüyayı görme teknikleri de mevcuttur.

Lusid Rüya Teknikleri

Lusid rüya görmek tekniklerinin başında gün içerisinde ya da uyku halindeyken  belirli saat aralıklarında alarm kurarak alarmı duyduğunuz anda kendinize “ben rüyada mıyım?” sorusunu sormanızdır. Bunu sık sık tekrarlayarak belirli bir süre sonra rüyanızı kontrol altına almaya başladığınız fark edeceksiniz.

Lusid Rüya ile Normal Rüya Arasındaki Farklar Nelerdir?

Lusid rüya ile rüyalarını kontrol altına alıp rüyalarında istedikleri her şeyi yapabildikleri için büyük bir doyuma ulaşırlar. Aynı doyumu gerçek hayattan da bekledikleri için bazı psikolojik sorunlar yaşayabilirler. Sürekli olarak uyku halinde kalmayı tercih edebilirler. Bu durumda depresyon belirtileri de ortaya çıkabilir. Lusid rüyanın beyinde oluşturduğu etki ile şizofreninin beyinde oluşturduğu etkinin benzer olduğu uzmanlarca uzun araştırmalar sonucu gözlemlenmiştir. Bu sebeple Lusid rüya tekniklerinin üzerinde çok durulmaması tavsiye edilir.

Bu yazı Genel kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Bir cevap yazın