Skip to Content

Kadir Gecesinin Önemi ve Yapılacak Dualar

Ramazan ayı içerisinde yer alan ve İslam âlemi için en kutsal gecelerden birisi olan Kadir Gecesi, bu sene 21 Haziran’da kutlanacak.

Peki, Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in vahiy edilerek Hz. Muhammed’e dolayısıyla da tüm Müslümanlara gönderilmeye başlandığı bu hayırlı gecede nasıl ibadet etmeliyiz ve hangi duaları okumalıyız?

Kadir Gecesi Neden Önemlidir?

Kadir Gecesi, tüm günahların af olduğu, tövbelerin kabul edildiği, dualarında kabul edildiği en önemli kutsal günlerimizden biridir.

Kadir Gecesinde tüm günahlarımızın af olması için dualar etmeli, namaz kılmalı ve tövbe etmeliyiz.

Peki, Müslüman dünyası için önemli olan bu gecede hangi duaları okuyup kaç rekât namaz kılmalıyız?

Kadir Suresi

“Bismillahirrahmânirrahîm. İnna enzelnahü fiy leyletilkadr ve ma edrake ma leyletülkadr. Leyletülkadri hayrüm min elfi şehr. Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min külli emr. Selamün hiye hatta matle’ılfecr”.

Anlamı

“Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle. Biz o (Kur’ân)nu Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail veya Ruh adındaki melek) o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler. O gece, tanyeri ağarıncaya kadar süren bir selâmettir”.

Kadir Gecesinden Nasıl Namaz Kılınır?

Kadir Gecesi’nde, 2 rekâttan 12 rekâta ya da 100 rekâta kadar namaz kılınabilmektedir. Yukarıda belirttiğimiz “Kadir Suresi” ile birlikte kılınması icap eden Kadir Gecesi Namazı yatsı namazını bitirip başlanır ve tan ağarıncaya kadar devam eder.

4 rekât olarak niyet edilen Kadir Gecesi namazında okunan dualar;

 1. Rekâtta: Fatiha Suresi ile beraber 3 Kadir suresi.
  2. Rekâtta: Fatiha Suresi ile beraber 3 İhlas suresi.
  3. Rekâtta: Fatiha Suresi ile beraber 3 Kadir suresi.
  4. Rekâtta: Fatiha Suresi ile beraber 3 İhlas suresi.

Kadir Gecesi Namazı Niyeti

“Ya Rabbi! Bu gece hürmetine, Efendimiz hürmetine, Rahmet-i ilahin hürmetine, benim tevbelerimi kabul eyle… Aff-ı ilahiyene, feyz-i ilahiyene mazhar eylediğin zümreye (topluluğa) ilhak eyle… Allahu Ekber”.

Kadir Gecesinde Neler Yapılmalı?

 • Kur’ân–ı Kerim okunmalı; Bilenler Kur’an okumalı bilmeyenler ise dinlenmelidir. Sevgi, saygı, hoşgörü, aile ve komşuluk ilişkilerinin önemi üzerinde durulup bu duygularımızı kuvvetlendirmeliyiz.
 • Namaz kılınmalı; Namaz farz olanların varsa borçları kılınmalı, kılınacak olan nafile namazının daha faziletli olması için isteğe bağlı beş vakit kaza namazı ihya edilmelidir (Kazası olmayanlar direk nafile kılabilir)
 • Peygamber Efendimiz (sas)’e bolca salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini dileyip, yürekten ümmetinden olduğumuz şuuru güçlendirilmeli.
 • Tefekkür edilmeli; Bu dünyaya geliş amacımız irdelemeli, daha iyi bir Müslüman olmak için daha başka neler yapılmalı gibi derin düşünceleri önemsemeli.
 • Bol bol zikir ihya edip, evrad-ü ezkarda bulunulmalı.
 • Eş dost ve yakınlarımızdan Helallik alınarak samimiyet duygusu ilerletilmeli.
 • Küslükler bitirilmeli, kırgınlıklar alınmalı ve üzgün yüzler güldürülmelidir.
 • Samimi bir şekilde tövbe ederek; yarın yokmuş gibi bu önemli gecenin önemini ve hikmetini idrak etmeliyiz.