Rüyada Kibirli Olmak

Rüyada kibirli bir insan olduğunun bilinmesi veya kibirle vasıflanması yahut da kibrin başkasında görülmesi, küfür ve benzeri şeyleri işlemeye nefsinin meyletmesine yorumlanır.

Rüyada kibirlenmek, sonu şer olan rızka ve rütbeye işarettir.

Rüyada kibirli (kendini büyük) olduğunu gör­mek, hayırlı değildir. İyi bir rüya sayılmaz. Çünkü kibirli olmak, kötü bir huydur. Büyüklük Allah’a mahsustur. Rü­yada da olsa, kibir iyi değildir. Bir kimsenin rüyada kendi­sini kibirli biriymiş olarak görmesi, onun günahkar bir kişi ve azabı hak etmiş, cehennemde azap göreceğine işarettir.

Kişinin rüyada makam ve mevkiinden veya zengin bir ki­şi olduğundan dolayı kibirlendiğini, büyüklük tasladığını görmesi, ömrünün sonuna geldiğine, ecelinin (ölümünün) yakın olduğuna işarettir. Bazı yorumcular, sonu fenalığa götürecek mal ve zenginliğe ve makam ve mevkie işaret eder. Yani dünya da başa gelecek musibete ve dini yönden dini konulardaki noksanlığa işarettir denilmiştir.

Rüyada kibirlendiğini görmek ve kibirle vasıllanmak, günâh, şer ve kötü işlere ve insanı ateşe sürükleyecek amellere işâret eder ve cehennem azabı ile tabir olunur.

Bir yanıt yazın