Etiket arşivi: rüyada bir hayvandan kaçmak

Rüyada Kaçmak

Rüyada bir şeyden korkarak kaçtığınızı görmek, emniyet, korkusuzluk, rahatlık içinde olduğunuza ve tövbe etmeniz gerektiğine işarettir.

Rüyada firar: Allah (C.C.)’a dönmeye yorumlanır. Rüyada kaçmak velayet, emniyet, tövbe ve ölüme işarettir.

Rüyada korkutuğu bir düşmanından kaçtığını gören kimse, korkudan emin olur.

Rüyada kaçtığını ve kaçma sebebinin ne olduğunu bilmediğini gören kimse, tövbe ve istiğfar eder.

Rüyada askerin firarı galibiyettir.

Nablusi’nin yorumuna göre,

Rüyada kaçmak, firar etmek şeklinde görülen rüyalar,  Allah’a yakın olmak, em­niyet içinde bulunmak, tövbe etmek (Allah’a yönelmek, Al­lah’a dönmek) ve ölüme işaret şeklinde yorumlanır. Buna delil olarak da Kuran’ın “o halde Allah’a kaçın (Allah’a ko­şun. Ey Resulüm, onlara de ki,) şüphesiz ben sizi O’nun azabından açık bir şekilde korkutan bir peygamberim” ayetini gösteriyor (Zariyat suresi ayet, 50)

Rüyasında bilmediği bir nedenle kendisinin kaçtığını gören kimse, günahlarından tövbe ederek Allah’a döner, Allah’a yönelir veya yöneleceğine işarettir şeklinde yorumlanır. Gördüğü rüyada neden, ne sebepten kaçtığını bilen, kaçış sebebini bilerek rüyasında kaçtığını ve saklandığını (giz­lendiğini) gören kimse, bütün korktuğu şeylerden emin olur, korkularından ve korktuğu şeylerden kurtulur veya kurtulacağına işarettir şeklinde yorumlanır. (Bu yorum Nablusi ve Kirmani’nin yorumudur).

Ünlü yorumcu, İbn-i Sirin’in yorumuna göre:

Rüyasında korkarak bir adamdan veya bir hayvandan kaçtığını gören kimse, tüm endişe ve korkularından kurtularak emniyet ve selamete kavuşur, veya kavuşacağına işaretle yorumlanır.

Rüyada kaçmak bazı kere de ölüme işarettir. Bir kimse, rüyasında korkmadığı halde kaçtığını veya kaçtığı halde kork­madığını görse, bu rüyası onun (rüyayı görenin) ölümüne, öleceğine işarettir. Bu yorumun delili de Kuran’ın “(Ey Re­sulüm!) de ki, eğer ölümden veya öldürülmekten kaçıyorsanız, kaçmanız (firar etmeniz) size asla bir fayda ve yarar sağla­maz. (Eğer eceliniz gelmemiş bile olsa), yaşatılacağınız süre çok azdır.)” ayetidir. (Ahzab suresi ayet, 16)

Rüyasında korktuğu bir düşmandan kaçtığını görmek, onun (rüyayı gören kimsenin) bütün korkulardan kurtulup emni­yete kavuşacağına işaret olarak yorumlanır.

Rüyada firar etmek; Allah’a dönmeye yorumlanır.

Bazen rüyada kaçmak, velayet, emnyet, tövbe ve de ağır hastalığa işârettir.

Yine rüyada korktuğu bir düşmandan kaçtığını görmek, korkudan emin olmaya ve düşmana galip gelmeye işâret eder.

Rüyasında kaçtığını ve kaçma sebebinin ne olduğunu bilmediğini görmek, rüya sahibinin tövbe ve istiğfar edeceğine işaret eder.

Rüyada askerin firarı ise, galibiyete işâret eder.

Rüyada ilim ve irfan sahibi birinin kaçması, yüksek bir memuriyete işaret eder.