Skip to Content

24 Nisan Tatil mi?

Her sene belirli günlerde ülkemizde resmi tatiller yapılmaktadır. 23 Nisan da bunlardan birisidir. 23 Nisan günü, ülkemizde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaktadır ve bu kapsamda birçok etkinlik düzenlenmektedir. 23 Nisan’ın yaklaşması ile de bir sonraki günün yani 24 Nisan’ın da tatil olup olmayacağı merak konusu oldu. Biz de bu yazımızda “24 Nisan tatil mi?” sorusuna cevap vereceğiz.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

“24 Nisan tatil mi?” sorusuna geçmeden önce 23 Nisan’ın hem ülkemiz hem de dünya açısından önemine göz atalım. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920’de kurulmasının onuruna, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından hem ülkemizdeki hem de dünyadaki tüm çocuklara bayram olarak ithaf edilmiştir. 23 Nisan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış günüdür ve ulusal bağımsızlık açısından da önem taşımaktadır.

23 Nisan günü, yukarıda da belirttiğimiz gibi ülkemizde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaktadır. Bu bayram kapsamında birçok etkinlikler düzenlenmekte ve oyunlar oynanmaktadır. Bu seneki 23 Nisan Pazar gününe denk gelmektedir. 23 Nisan’ın Pazar gününe denk gelmesi ile birlikte birçok kişi “24 Nisan tatil mi?” sorusunu sormaya başladı.

24 Nisan Tatil Olacak mı?

Hem velilerin hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin merakla beklediği habere göre şimdilik 24 Nisan tatil olarak görülmüyor. Bunun sebebi olarak İş Takviminde 23 Nisan ile ilgili yapılmış olan tanımlama gösterilmektedir. Milli Eğitim bakanlığı her sene olduğu gibi bu sene de eğitimdeki özel günler ve tatiller için bir İş Takvimi belirlemiştir. Bu İş Takvimi içerisinde 23 Nisan ile de ilgili bilgilendirme bulunmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı 2016 – 2017 yılına ait olan İş Takvimi’nde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tatili için “23 Nisan 2017 Pazar günü törenden sonra başlar, 23 Nisan 2017 akşamı sona erer.” İfadesini kullanmıştır. Eğer bu tanımlamaya bakılırsa 24 Nisan tatil olarak görünmemektedir.

“24 Nisan tatil mi?” sorusunun cevabı bu şekilde. İlerleyen tarihlerde açıklama yapılabilir fakat şimdilik ne öğretmenlere ne de öğrencilere 24 Nisan günü tatil olarak bulunmuyor. 24 Nisan günü okullar ve öğretmenler yine normal ders programlarına devam edecekler ve eğitimde bir aksaklık olmayacaktır.